טיפולים כירורגיים לשחיקת סחוס

נכון להיום אין דרכים מוכחות לרפא שחיקת סחוס. שחיקת סחוס, המאפיינית דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס), עלולה להמשיך להתקדם ולהרוס את המפרק, לגרום לכאב ולכך שהמפרק יאבד את יכולתו לתפקד. ישנם חולים שלהם מוצעת האפשרות לעבור ניתוח אורתופדי.

באילו מקרים מבצעים ניתוח?

מטרת הטיפולים השונים בשחיקת סחוס היא לשלוט בכאב ובנפיחות, להפחית מוגבלות, ולשפר את איכות החיים. כאשר טיפולים לא ניתוחיים אינם מפחיתים את הכאב או שאינם יעילים יותר – יתכן שהרופא ישקול ניתוח. ההחלטה האם לבצע ניתוח תלויה בגיל, ברמת הפעילות של המטופל, במצב המפרק הפגוע ובחומרת המחלה, והיא נתונה לשיקול דעתו של הרופא.

אילו ניתוחים מבצעים באוסטיאוארטריטיס?

במצבי שחיקת סחוס ניתן לבצע ניתוח שמרני, שמטרתו לשמור על הסחוס, או ניתוח המסיר את הסחוס הפגוע. סוגי הניתוח כוללים:

ארתרוסקופיה

טיפול משמר סחוס שמטרתו לשטוף את חלל המפרק ולהסיר את החלקים הפגועים. המנתח מחדיר צינורית דקה למפרק הברך כדי להסיר גופים חופשיים כמו ציסטות, רקמה פגועה או חלקים רופפים של המפרק. ניתוח זה נחשב זעיר פולשני והוא נעשה לרוב במסגרת אשפוז יום.

אוסטיאוטומיה

טיפול משמר שמטרתו לשנות את ציר המפרק על מנת להפחית את העומס באזור השחוק במפרק ולהעבירו לאזור אחר במפרק. ניתוח זה מבוצע בעיקר במפרק הברך, ולעיתים במפרק הירך.

איחוי מפרק

ניתוח המבוצע על מנת לאחד את עצמות המפרק. המנתח מאחה שני קצוות של העצם כדי להביא למגע הדוק בין העצמות. ניתוח זה מבטל את יכולת התנועה של המפרק.

ניתוח להחלפת מפרק הברך או הירך

המנתח מסיר חלקים של העצמות ויוצר מפרק מלאכותי באמצעות חלקי מתכת או פלסטיק.

זמן ההחלמה מניתוחים אלה משתנה והוא תלוי בסוג הניתוח, ובמצבו הכללי והבריאותי של המטופל.

דרכים נוספות להתמודדות עם שחיקת סחוס:

פעילות גופנית
תרגילים לחיזוק הברך והירך

לידיעתכם: שחיקת סחוס הינה מחלה כרונית, ניתן ליטול ארטריל גוֹ לאורך זמן.