כאבים בברכיים: האם נשחק לכם הסחוס?

כאבים בברכיים ובמפרקים נוספים עלולים להעיד על שחיקת סחוס, תופעה ששכיחותה עולה עם הגיל. כיצד מאבחנים ומה הם הטיפולים שעומדים בפנינו?
כאבים בברכיים נפוצים במיוחד בגילאי 45 ומעלה: הברכיים כואבות בתנועה, לפעמים אנחנו מרגישים שטווח התנועה שלנו התקצר בלי הסבר נראה לעין, ולפעמים קשה לנו פתאום לבצע פעילות ספורטיבית, גם כזאת שהיינו רגילים אליה. רבים מהסובלים מכאבים בברכיים ייחסו את הכאב לחבלה או שריר שנתפס, ומקווים שזה יעבור. ייתכן שמדובר בשחיקת סחוס (אוסטאוארטריטיס), מחלה ממנה סובלים 75% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 ושליש מהאוכלוסייה מעל גיל 45.

כמו כל ריפוד או מכונה, גם הגוף שלנו נשחק, ואיתו הסחוסים. כ-21 מיליון אמריקאים סובלים משחיקת סחוס. "שחיקת סחוס יכולה להיגרם מסיבות שונות, שחלקן עדיין לא ידועות", מסביר ד"ר עמרי לובובסקי, סגן מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים ברזילי ומומחה בהחלפת מפרקים. "בין הסיבות המובנות ניתן למנות מקרי טראומה, כמו שבר או זיהום בתוך מפרק, שיכול לפגוע בסחוס. לכן אנו מתייחסים ברצינות ובדחיפות לזיהומים במפרק. בנוסף יש מחלות דלקתיות אוטואימוניות, שאינן זיהום, כמו דלקות פרקים שונות, שבהן הסחוס נפגע. בחלק גדול מהמקרים אנחנו עדיין לא מבינים מה הסיבה שהסחוס נפגע אך אנו רואים שלגיל יש השפעה כששכיחות המחלה הולכת ועולה עם הגיל".

סחוס הוא בעצם רקמת חיבור הקיימת בגופם של יצורים חיים רבים. שחיקה מתרחשת בדרך כלל בסחוס שמצפה את המפרק, ובנוי ממספר שכבות של תאים שמונחות אחת על גבי השנייה כשבסיס השכבות נשען על העצם. דמיינו מגדל של תאים – הבסיס, כאמור, נשען על העצם, ובראש המגדל שכבה של חומר חוץ תאי ,שמופרש על ידי תאים של הסחוס. השכבה הזאת מהווה ריפוד שמאפשר למפרקים לנוע בצורה חלקה וכמעט ללא חיכוך.

שחיקת סחוס: לא רק בברכיים

שחיקת סחוס במפרקים
בניגוד לדעה הרווחת, שחיקת סחוס אינה תופעה שאופיינית רק לברכיים. השחיקה יכולה להיות במפרקים שונים, "כמעט בכל מפרק", מבהיר ד"ר לובובסקי. "המפרק הכי נפוץ שנשחק הוא דווקא בשורש כף היד – בסיס האגודל. מפרקים נוספים נפוצים הם פרק הירך והברך והגב".

יחד עם זאת, לא כל כל מקרה של מגבלה בתנועה וכאבים הוא בהכרח שחיקה של הסחוס. "שימוש באמצעי הדמיה זמין ופשוט, כמו רנטגן, מספק מדד מצוין להערכת מידת השחיקה של הסחוס", אומר ד"ר לובובסקי.

כיצד חיים עם שחיקת סחוס?

שחיקת סחוס בברכיים - תמונות לפני ואחרי

 

טרם נמצאה הדרך לייצר סחוס חדש, על אף שמדענים ורופאים ברחבי העולם עוסקים בנושא ומשקיעים סכומים עצומים. מה כן אפשר לעשות? הרפואה מאפשרת היום להאט את קצב השחיקה, ובעיקר להקל על הכאבים והתסמינים. "כיום ידוע כי אין התאמה מוחלטת בין מידת שחיקה למידת כאב, כשיש אנשים עם שחיקה קשה שעדיין מתפקדים מצוין, לא מתלוננים או כאובים. מנגד יש אנשים עם שחיקה התחלתית שסובלים מאוד מכאבים", אומר ד"ר לובובסקי.

מכיוון ששחיקת סחוס הברך היא מחלה כרונית המשתנה עם הזמן, הטיפול יותאם לשלב בו נמצאת המחלה. אך ניתן להקל תסמינים ולשפר את התפקוד היומי כגון הליכה, ירידה במדרגות, ואת היכולת לישר את הברך בקלות יותר. טיפול מתאים יכול להקל את תסמיני המחלה.

"הטיפול מתבסס על שינוי באורח חיים (הפחתת פעילות שמעוררת כאב), כגון פעילות גופנית, שמירה על משקל תקין,(הפחתה של 5% ממשקל הגוף מפחיתה כאבים באופן משמעותי), פיזוטרפיה לחיזוק שרירים, שיפור יציבות, שיחזור תבניות הליכה תקינות וטיפולים נלווים כגון תרופות, תוספי תזונה, הזרקות, טיפולים פיסיקליים, טיפוליים כירורגיים ועוד".

טיפול שהוכח במחקרים כיעיל להפחתת תסמיני שחיקת סחוס הברך קלה עד בינונית היא תרופה ללא מרשם המכילה גלוקוזאמין סופלאט (כקריסטליני) ושמה ארטריל גו (Arthryl Go) התרופה, הניטלת פעם ביום, מפחיתה את כאבי הברכיים הכרוניים ומסייעת בשיפור התפקוד היום יומי (יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש).

טיפול אפשרי נוסף הוא הזרקות למפרק הפגוע. לרוב מדובר בהזרקה של חומצה היאלורונית, מרכיב שבונה סחוס. רוב החומר נספג בברך תוך שעות עד ימים, והוכח כמפחית כאבים למשך מספר חודשים. ניתן גם להזריק סטרואידים שמקלים על המפרק הכואב למספר שבועות עד מספר חודשים.

פתרון הניתוח מוצע לאנשים שתרופות חדלו להשפיע ולהקל על הכאבים שלהם. "לאנשים אלו אפשר להציע ניתוח להחלפה של מפרק הברך", מסביר לובובסקי. "בניתוח כזה המנתח משייף את השכבה העליונה של הסחוס והעצם שתומכת בו, ומצפה את המפרק השחוק משני צדדיו במתכת. בין שתי המתכות מכניסים פוליאתילן חזק שמחליף את הסחוס שנשחק. בדומה לכתר ששמים על שן".

היתרון השל מענה ניתוחי הוא שאחריו ניתן לחזור לתפקוד מלא אך החיסרון הוא שנדרשת תקופת התאוששות של מספר שבועות עד מספר חודשים ולעיתים יש צורך בניתוח חוזר, אחרי עשור או שניים.

לצפיה בכתבה המקורית כפי שפורסמה באתר מוטק'ה – לחצו כאן

לכתבות נוספות בנושא שחיקת סחוס מהרשת – לחצו כאן

לידיעתכם: שחיקת סחוס הינה מחלה כרונית, ניתן ליטול ארטריל גוֹ לאורך זמן.