מילון מונחים

אוסטאוארטריטיס (OA)

אוסטאוארטריטיס, או דלקת מפרקים ניוונית, מתאפיינת בשחיקה של הסחוס ושל עצמות המפרק ובגדילה של זיזים גרמיים (עצמות קטנות). כתוצאה מהתדרדרות הרקמות מופיעים תסמיני כאב ונוקשות של המפרק. המפרקים הפגיעים ביותר הם ברך, ירך, מפרקי הידיים ומפרקי עמוד השדרה. הסיבות להתפתחות אוסטאוארטריטיס קשורות בגורמים מכאניים וביולוגיים של המפרק הפגוע. התפרצות המחלה היא הדרגתית ומתחילה בדרך כלל לאחר גיל 50.

ארטריל גוֹ

ארטריל גוֹ הינה תרופה ללא מרשם רופא המאושרת על ידי משרד הבריאות להקלת תסמיני שחיקת סחוס (אוסטאוארטריטיס) קל עד בינוני של הברך, כגון : כאב, נוקשות מפרקים וקשיי תפקוד כגון פעולות יומיומיות של הליכה, ישיבה, פעילות ספורטיבית.

לארטריל גוֹ יעילות ובטיחות גבוהות אשר הוכחו במחקרים קליניים.

מחקרים הראו כי בשימוש לאורך זמן ארטריל גוֹ:

  • משפר את התפקוד היומי כגון הליכה, ירידה במדרגות, ישיבה, היכולת לישר את הרגל
  • מקל את הנוקשות
  • משכך כאבי מפרקים

גלוקוזאמין

גלוקוזאמין מהווה אחד מחומרי הבניין בגופינו ואחד החומרים החשובים האחראים על בניית הסחוס. בנוסף, גלוקוזאמין מונע תהליכי דלקת שגורמים להרס של הסחוס ולנזק לסביבת הברך.

דלקת מפרקים ניוונית

ראה אוסטאוארטריטיס

דלקת

דלקת היא תהליך המתרחש בגוף בתגובה לפציעה או חדירה של חומר זר (כימי, ביולוגי או פיסי). מערכת החיסון פועלת כנגד החומר או הגוף הזר ומפתחת תגובת דלקת. תסמיני דלקת הם רבים ומגוונים, וכוללים בין היתר אדמומיות, חום, נפיחות, כאב, ועוד. לא תמיד יופיעו כל התסמינים.

מפרק

איזור החיבור בין עצמות או בין איברים אחרים בגוף לעצמות. המפרקים מאפשרים את התנועה בין עצמות.

ניתוח החלפת מפרק

ניתוח החלפת מפרק מבוצע בדרך כלל לאחר ששאר הטיפולים נכשלו. ניתוח החלפת מפרק כולל את הסרת הסחוס שנשחק משני צידי המפרק וחידוש המפרק באמצעות שתל (העשוי מתכת ופלסטיק) שנראה ופועל כמו מפרק רגיל. על אף שניתן להחליף כיום כמעט כל מפרק בגוף, מרבית הניתוחים המבוצעים הם החלפת מפרק ברך או ירך.

סחוס

רקמת חיבור סיבית וצפופה המכילה תאים וסיבים שונים. בגוף האדם ישנם סוגים שונים של סחוס. הסחוס הנמצא במפרקים עמיד וגמיש ותפקידו העיקרי לרפד את קצות העצמות בין המפרקים ולשמש כבולם זעזועים.

רצועות

רקמה סיבית המחברת שתי עצמות או יותר, מפרקים, סחוס ורקמות, ותומכת בשרירים וברקמות חיבור אחרות בגוף.

לידיעתכם: שחיקת סחוס הינה מחלה כרונית, ניתן ליטול ארטריל גוֹ לאורך זמן.